for the animals

Následníci


Protestná akcia pred cirkusom, ktorý nebol

Zverejnil StopCirk nedeľa 20. septembra 2009 0 komentárov

Protestná akcia pred cirkusom, ktorý nebol

V sobotu dňa 19.9 2009 sa v Humennom konala protestná akcia proti zneužívaniu zvierat v cirkusových zariadeniach. Do Humenného mal doraziť ruský štátny cirkus Rosgoscirk, ktorý na poslednú chvíľu z technických príčin svoje vystúpenie odvolal. Informoval o tom webový server Ticketportal a plagáty umiestnené na dverách zimného štadióna.

Žiaľ nikto z organizátorov cirkusového predstavenia neprišiel informovať verejnosť o jeho zrušení, následkom čoho začali davom ľudí kolovať rôzne dezinformácie.

Jednou z nich bola domnienka, že cirkus tu neprišiel vďaka prítomným aktivistom za práva zvierat. V napätej atmosfére bolo ťažké vysvetľovať verejnosti, že nikto z prítomných nepozná oficiálne dôvody zrušenia vystúpenia. Ešte ťažšie bolo vysvetľovať, prečo tu sú aktivisti a čo sa skutočne skrýva za cirkusovou oponou, že zvieratá vychovávané pre zábavu sú v skutočnosti naozaj týrané. Napriek tomu boli prítomným distribuované desiatky letákov "Cirkus áno, ale bez zvierat", a prebehlo množstvo diskusií.

Akciu prišlo podporiť vyše 40 ľudí z rôznych miest severovýchodného Slovenska, predovšetkým z Humenného.

Protestujúci s transparentami

Touto aktivitou sme zavŕšili 50 dňovú kampaň proti bolesti a strachu, ktorej cieľom bolo informovať verejnosť o nehumánnych praktikách vykonávaných na zvieratách.

Kampaň bude pokračovať budúci rok a jej cieľom je úplne zastavenie cirkusov so zvieratami v meste Humenné ako aj informačné aktivity pre širokú verejnosť.

Protestujúci s transparentami

...prevzaté z webu www.zelenykamen.sk

Cirkusové zvieratá – zábava až po smrť

Zverejnil StopCirk sobota 19. septembra 2009 2 komentárov

Cirkusové zvieratá – zábava až po smrť

PET PASSION - Nilanjanaa

Zdroj (Nedeľa, Apríl 10, 2005):
http://www.telegraphindia.com/1050410/asp/calcutta/story_4590872.asp


Obrázok: Vystúpenie Ruského štátneho cirkusu v uzavretom štadióne Netaji v Indii

Štvrtého apríla v noci, 21 zvierat patriacich spoločnosti Ruského štátneho cirkusu Rosgoscirk bolo spálených k smrti. Tulene boli držané v 9 metrovej izbe s plastovými poťahmi na podlahe, bez okien a bez svetla. Mačky boli držané v ešte menšej miestnosti s polámanými kúskami preglejky. Vysoko horľavé plasty chytili požiar a nebolo možné zachrániť tie zvieratá včas.

Je uchvacujúce ako nehody, ktoré postihnú ľudské životy priťahujú celonárodnú pozornosť, zatiaľ čo dennodenné utrpenie cirkusových zvierat zostáva nepovšimnuté. Väčšina z nás vidí cirkusové zvieratá nepripútané, oblečené v pestrofarebných kostýmoch, pohybujúce sa pod žiarivými neónovými svetlami s veselou hudbou, ktorá to všetko sprevádza. Nevidíme ich uväznené v klietkach a pripútané v tme, kde im je upierané denné slnečné svetlo, čerstvý vzduch a sloboda.

Divoké zvieratá, ktoré sú zvyknuté túlať sa po ďalekých vzdialenostiach hľadajúc jedlo, hrať sa a vytvárať sociálne vzťahy s ich vlastným druhom, sú namiesto toho uväznené v klietkach a pripútané aj 23 hodín denne. Jediný spôsob ako im dokážu zlomiť ich ducha je biť ich, šokovať a bičovať, aby ich donútili vystupovať v cirkusových predstaveniach. Tréneri niektoré zvieratá zdrogujú, aby boli viac ovládateľné a niektorým odstraňujú ich zuby a pazúry.

Týranie

Ináč prečo by tiger, ktorý sa inštinktívne bojí ohňa, skákal cez ohnivý kruh? Pretože sa viac bojí toho, čo sa s ním stane ak neskočí, ako sa bojí toho ohňa. Slonov nútia balansovať ich obrovskú váhu na malej stoličke a využívajú sa háky ku kontrole zvieraťa napríklad potiahnutím za ucho (čo je mimoriadne citlivé miesto). Je neobvyklé vidieť tiecť slzy z očí divokých slonov, avšak je to bežné u slonov žijúcich v zajatí. Medveďom sa bežne stáva, že majú zlomené nosy počas trénovania. Ako inak by ste ich videli balansovať na loptách?

Cestovanie

Cirkusy neustále cestujú z jedného mesta do druhého, kde je prístup k základným potrebám ako je jedlo, voda a veterinárna starostlivosť často nedostačujúci. Klimaticky je životné prostredie cirkusu celkom iné od prirodzeného prostredia zvierat a extrémy teplôt spôsobujú utrpenie a niekedy aj smrť. Väčšina zvierat, ktoré sú celkom veľké a prirodzene aktívne, je nútených stráviť väčšinu času ich života v malých, pustých klietkach, ktoré využívajú na ich prevoz, kde majú len toľko miesta, aby sa mohli postaviť a otočiť, čo ich núti jesť a vyprázdňovať sa na tom istom mieste.

Predstavenia

V cirkuse deti nevidia prirodzené správanie sa zvierat, ich inteligenciu, inštinktívne zháňanie potravy, sociálne vzťahy a iné pozoruhodné správanie, ktorým sa prejavujú v divočine. Namiesto toho sa učia, že je v poriadku nútiť zvieratá robiť neprirodzené triky a správať sa k nim, ako keby neboli nič viac než nejakým tovarom. Vzdelávajte vaše deti o tom, čo robia cirkusy na zvieratách. Vezmite svoje deti na prechádzky po prírode a vážte si zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Pozrite si prekrásne dokumentárne filmy o prírode a divočine napríklad na National Geographic a Animal Planet s vašimi deťmi, ktoré ich naučia rešpektovať prírodu.

Zaujmite postoj

Cirkusy okrádajú zvieratá o ich dôstojnosť, rešpekt a prirodzenú krásu. Za všetky zvieratá po celom svete, bojkotujte cirkusy so zvieratami. A nechajte počuť váš hlas nesúhlasu.

Protestná akcia proti cirkusu v Humennom

Zverejnil StopCirk piatok 18. septembra 2009 0 komentárov

Protestné stretnutie proti využívaniu zvierat v cirkusoch pred vystúpením Ruského ľadového cirkusu Rosgoscirk v Humennom, kde začína svoje turné po Slovensku a Česku.

Občianske združenie Zelený kameň vyzýva všetkých Vás, ktorým nie sú ľahostajné životy nevinných zvierat.

Príďte symbolicky vyjadriť svoj nesúhlas s držaním, týraním a zneužívaním zvierat za účelom ľudskej nedôstojnej zábavy.

Stretnutie verejnosti sa uskutoční dňa 19. septembra 2009 o 14:30 hod. na parkovisku pred Zimným štadiónom v Humennom.

Príďte dať najavo svoj nesúhlas s cirkusmi so zvieratami, podporte akciu osobne a ukážte, že ľudia s citom ešte stále existujú.

Cieľom akcie je upozorniť na neľudské zaobchádzanie v cirkusových predstaveniach a pripojiť sa tak k ostatným mestám na celom svete, ktoré sa rozhodli nepodporovať túto smutnú zábavu, ktorej bezprostredným motívom je len zisk na úkor nevinných životov.

NEPODPORUJTE SVOJIMI PENIAZMI UTRPENIE ZVIERAT V CIRKUSOCH!

INFO: www.zelenykamen.sk

..pdf plagátu k stiahnutiu tu

Štúdia "Zvieratá v migrujúcich cirkusoch: Veda o utrpení"

Zverejnil StopCirk štvrtok 17. septembra 2009 0 komentárov

Štúdia "Zvieratá v migrujúcich cirkusoch: Veda o utrpení"
Vedeckú štúdiu (len v angličtine) ‘Animals in Travelling Circuses: The Science on Suffering’ si môžete
stiahnuť ako .pdf tu:
http://www.ad-international.org/admin/downloads/SCS_US_rep_FINAL_Jun%2015%2008_LOW%20RES.pdf

..Prevzaté zo stránky http://www.ad-international.org

Sny medveďov

Zverejnil StopCirk 0 komentárov

Bear Dreams - Sny medveďov
Pozrite si to online tu so slovenskými titulkami:



Popis:
Po celom svete sú medvede ešte stále vystavené extrémnej krutosti. Hrozivé zábery, kde sú medvede nútené vystupovať v cirkusoch a kde na nich púšťajú psov kvôli športu, nám kladú otázku: kedy sa toto kruté zaobchádzanie skončí?
Keď Jill Robinson držala labku uväzneného medveďa v Číne, predsavzala si, že ukončí takéto utrpenie. "Tá medvedica vlastne naštartovala celý tento sen o záchrane medveďov v Číne", vysvetľuje Jill so slzami v očiach, kedy spomína na ich stretnutie. "Začala cieľ, ktorého sa nikdy, nikdy nevzdáme, kých neukončíme chov medveďov v Číne." Lenže šokujúce zaobchádzanie s medveďmi nie je limitované len na Čínu. V Rusku sú medvede násilne prebúdzané zo zimného spánku a zabíjané, aby od nich ľudia zobrali mláďatá a mohli ich predať. Zatiaľ čo v Turecku násilne prepichujú medveďom nosy a sú pobádané, aby "tancovali pre turistov". Šokujúca a smutná reportáž.

Cirkusy bez příkras

Zverejnil StopCirk utorok 15. septembra 2009 0 komentárov

Cirkusy bez příkras

Máte doma psa? A pokud ano, umí dělat salta vzad? Jestliže ne, odpověď je prostá: Málo ho tlučete!

Tak by se dala obecně charakterizovat taktika cirkusů. Tedy těch cirkusů, jejichž program obsahuje tzv. zvířecí čísla. Ta jsou u veřejnosti velmi oblíbená, a proto jich má každý pořádný cirkus ve svém repertoáru hned celou řadu. Je bezpochyby zajímavé sledovat medvěda, kterak tančí na zadních, je dobré seznámit své děti se zvířaty "naživo" - tedy: ukázat jim koně (či slona nebo tygra...) ve zvěřinci cirkusu, který právě zavítal do vašeho města. Ano, návštěva cirkusu může být zajímavou podívanou pro celou rodinu například na nedělní odpoledne. Nabízí se však otázka: je pestré estrádní pásmo zábavné i pro nedobrovolnou část účinkujících? Pro zvířata?

Cirkus vám za vaše peníze nabízí zábavu! Vystupují zde jak umělci, kteří svou dovednost demonstrují na sobě samých (tedy nejrůznější akrobaté, žongléři, klauni), tak i lidé, kteří vám své "umění" ukazují na svých svěřencích. Člověk je tvor myslící, který si svoji existenci uvědomuje, díky svému talentu, vůli a vytrvalosti se může vědomě a dobrovolně vytrénovat k opravdu nezvyklým a obdivuhodným výkonům. Jaký život však mají zvířata, která aniž by se mohla rozhodnout, jsou vybrána k pro ně nepochopitelnému úkolu - bavit obecenstvo? Jsou podrobena výcviku, aniž by chtěla a často též aniž by měla šanci jej zvládnout. Jsou přinucena zcela se podrobit vůli krotitele a pod hrozbou nejčastěji fyzických trestů se stávají živou loutkou poslušně plnící nezvyklé a pro zvíře nepochopitelné příkazy.

Je samozřejmě zábavné, možná i roztomilé vidět psíka v sukýnce, jak metá kotrmelce nazad. Děti se smějí, cvičitel se směje. Psi (ani další zvířata) však tuto činnost v přírodě neprovádí, a tak se naskýtá otázka: jak ho cvičitel přinutí k takovému kousku?

K pomůckám při cvičení zvířat patří biče, hole a nejrůznější bodce. Některé hole popřípadě mohou vydávat i elektrické šoky. Mnoho takových pomůcek bývá ozdobeno, aby byla skryta jejich skutečná funkce. Mezi jinými, rovněž velmi spolehlivými praktikami lze uvést drogy, hladovění, kladky, speciálně upravené náhubky či zastrašování a trýznění na velmi citlivých místech (to může být prováděno např. ostře zastřihnutými a zbroušenými nehty - při vystoupení pak pouze vidíte, jak cvičitel láskyplně hladí opičky po hlavách a ouškách, pokud se odchylují od nacvičeného scénáře). Zvíře mívá často se svou "profesní kariérou" nemalé problémy, stresuje ho výcvik a psychicky trpí též při vystoupení, kdy je vehnáno do oslnivě nasvícené arény za hlasité hudby a ještě hlasitějšího povyku obecenstva.

Tak tedy vypadá "umělecká" část života cirkusových zvířat. Jaký je však jejich všední život? Ten prožijí celý zavřená v malých, nedostačujících klecích či v až neuvěřitelně malém výběhu. V manéži jsou pár hodin denně, zbývající čas pak tráví zíráním na zdi, tyče nebo procházející lidi. Tato stereotypní činnost je pochopitelně deprimuje, a tak u nich vzniká frustrace. Ta se většinou projevuje běžně pozorovatelným, abnormálním chováním:

* Abnormální agresí - Může být následkem omezení svobody nebo izolace od vlastního druhu. Stres z vězení může být příčinou bojů mezi zvířaty, agrese vůči trenérovi nebo dokonce publiku či sobě samým.
* Stereotypním chováním - Za stereotypní chování jsou považovány tytéž pořád se opakující pohyby, které nemají žádnou očividnou funkci (přecházení, houpání, trhání hlavou...). Důvodem může být malá, nedostačující klec (nesrovnatelná s jejich původním teritoriem ve volné přírodě), nepřirozené prostředí nebo příliš brzké odnětí mláděte od matky.
* Otupělostí - Tu lze pozorovat u zvířat oddělených od svých druhů. Sloni ve stanech jsou často apatičtí, protože znají pouze slony nalevo a napravo od sebe.
* Jinými formami nepřirozeného chování mohou být útěkové reakce, odmítání potravy či abnormální sexuální chování. Neuróza, která je u cirkusových zvířat poměrně běžná, se většinou projeví i ve vztahu mezi matkou a mládětem (pokud nejsou oddělena od sebe krátce po porodu).

Protože se cirkusy musí přesouvat z místa na místo, zažijí zvířata "zpestření" svého, jinak stereotypního života - transport. S ním se pojí problémy s krmením a hlavně stres z neznámých a nepochopitelných otřesů (to když se pohybují v temných uzavřených vagónech či autech).

Cirkusy mají často problémy i se zákony, běžný je černý výlep plakátů a instalace poutačů bez povolení úřadů. Někdy dochází k porušení mezinárodních smluv o obchodu se zvířaty (s ohroženými či volně žijícími druhy).

Pokud by se důsledně dodržoval zákon na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb., nesměly by cirkusy vůbec zvířata používat. V zákoně totiž stojí, že za týrání zvířete je po-važováno mimo jiné nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a bio-logickým schopnostem a prokazatelně pře-kračují jeho síly (§ 4 písmeno a) nebo podrobit zvíře výcviku nebo je použít k veřejnému vystoupení či podobným účelům, pokud je pro ně spojeno s bolestí, utrpením nebo poško-zením (§ 4 písmeno b).

Pokud jste vzali své dítě do cirkusu, protože má rádo zvířata či aby si je oblíbilo, pamatujte, že zde se je naučí vidět pouze jako vyhaslé loutky, které tu jsou jen pro lidské pobavení. Takové opovržení životem zvířete může ovlivnit celou dětskou, teprve se formující osobnost.

Závěrem třeba říci, že řada cirkusů (dokonce i u nás) dokazuje, že lze fungovat i bez zvířecích čísel. V takových cirkusech vystupují pouze umělci v pravém slova smyslu, tedy ti, kteří nepotřebují ukazovat psychicky i fyzicky zničenou trosku zvířete, aby předvedli své umění a zaujali publikum.

Publikum jste i Vy, a tak stojí za zvážení, jaký cirkus svou návštěvou podpořit a jaký nikoliv.

ZPRACOVÁNO PODLE MATERIÁLŮ WORLD SOCIETY FOR THE PROTECTION OF ANIMALS

Text je prevzatý z webu organizácie Nesehnutí http://nesehnuti.cz/publikace/cirkusy.htm

zvíře ...hračka, nebo živý tvor?

Když přijede do města cirkus, děti jsou nadšené. Je to pro ně vítaná atrakce a zpestření všedních dnů. Vždyť uvidí divoká zvířata, zajímavá představení. Je to přece zábava. Je ale cirkus zábavou i pro zvířata? Zkusme se nad tím zamyslet. Jaký je vůbec jejich život v nich? Cirkusová zvířata obvykle celý život tráví v malých klecích či uzavřených prostorech, ve kterých zažívají nudu, frustraci a trpí stereotypním chováním. Vzhledem k tomu, že neustále cestují z místa na místo, není možné jim dopřát lepší podmínky a větší prostor. Zvířata se dostanou ven jen když cirkus zakotví a je postaveno šapitó, ale i tak mají jen malou možnost pohybu. Dalším problémem je výcvik zvířat. Zvířata jsou nucena k výkonům a cvikům pro ně nepřirozeným (medvěd jezdí na motorce, apod.). Je otázkou, jak lidé od cirkusu zvířata přimějí tyto cviky provádět. Tvrdí, že je to pomocí pamlsků, ale svědectví mnoha osob, které v cirkusech pracovaly, jsou jiná. Jedná se o kruté praktiky, odpírání potravy a vody, bití, v nejhorších případech se dokonce používají elektrické obušky a plameny k vystrašení zvířat. Na internetu jsou k dispozici videa pořízena ochránci zvířat, která to dokládají (např. www.petatv.com, www.circuses.com). Uvědomme si, že výcvik psa a některých domácích zvířat je poměrně jednoduchý, ale v cirkuse vystupují divoká nedomestikovaná zvířata, která na běžné humánní výcviky nereagují. Ale nejde jen o kruté metody drezury, ale také o stresování zvířat - ač mají přirozený strach z hluku, musejí během představení vystupovat za hlasité hudby a potlesku a za světel reflektorů. To vše vede k degradaci zvířat, k pocitům úzkosti a ohrožení. Další otázkou zůstává původ zvířat, neboť je jasné, že zvířata někdy v minulosti musela být vytržena ze svého přirozeného prostředí, ve kterém měla možnost vykonávat své instinktivní potřeby na obrovském teritoriu. To vše jen proto, aby se lidé mohli „bavit“. Někdo tvrdí, že cirkusy jsou přínosné a výchovné, protože děti mají možnost na vlastní oči vidět zvířata, která by jinak neviděly. Má to ale opravdu nějaký přínos? Děti se tak naučí, že zvíře je hračka, se kterou člověk může zacházet jakkoli. Představení
v dětech vyvolá pocit nadřazenosti nad přírodou, naučí je neúctě k životu zvířat.

Existuje mnoho jiných aktivit, které děti obohatí mnohem víc, než vidět zotročená, ponížená a zubožená zvířata předvádět mechanicky opakující se naučený výstup.

Nepodporujte svými penězi cirkusy se zvířaty, nepomáhejte k obohacování lidem, kteří staví svou živnost na zneužívání zvířat.

Pozitivní příklad od našich sousedů: V Rakousku existuje od roku 2005 nový zákon na ochranu zvířat (118. spolkový zákon z roku 2004, se kterým se vydává zákon na ochranu zvířat), díky kterému je zde zakázáno držení divokých zvířat v cirkusech. V cirkusech, varieté a podobných zařízeních nesmí být drženy či využívány k spolupráci žádné druhy divokých zvířat. To znamená, že cirkusy, které navštíví Rakousko, nesmí s sebou přivézt žádná divoká zvířata. Využívání domestikovaných
zvířat jako psů nebo buvolů je ale nadále povoleno.

A co může udělat každý/každá z Vás, aby se situace zlepšila?
- v případě, že jste proti týrání zvířat, ale přesto nedokážete
odolat kouzlu cirkusů, je zde spousta jiných možností. V řadě
evropských zemí včetně České republiky již fungují cirkusy bez
zvířat, nabízející řadu jiných atrakcí jako např. vystoupení klaunů,
akrobatů, provazochodců apod.
- snažte se vysvětlit dětem a přátelům, proč není cirkus pro
zvířata zábavou
- nabádejte vládu (např. formou dopisu ministrům či ministryním),
aby se zasadila o vznik zákona znemožňujícího držení divokých
zvířat v cirkusech, jak je tomu v řadě evropských zemí
- požadujte po Vašich zastupitelích a zastupitelkách na městském
úřadě, aby neumožňovali cirkusům se zvířaty pronájem plochy ve
Vašem městě (oni totiž povolují jednotlivá cirkusová vystoupení)
- obraťte se na veterinární správu, která je při podezření na
špatné zacházení se zvířaty v cirkusech na takovouto situaci
povinna reagovat
- zkuste napsat dopis o této problematice do novin či časopisu.
Zvířata patří do svého přirozeného životního prostoru – do
přírody, jenom tam mohou žít tak, jak odpovídá jejich druhu.
Cirkusy budoucnosti by se měly obejít bez omezování svobody
a vynucování různých kousků u zvířat.

Adresy cirkusů bez zvířat v ČR:
- Cirkus RomanzA - www.czechcirkus.cz (toto je bohužel jediný
český cirkus bez zvířat, který se nám podařilo objevit).

Text je prevzatý z letáku "zvíře ...hračka, nebo živý tvor?" od organizácie Nesehnutí.
nesehnuti.cz/publikace/hracka.pdf

"Zábava"

Zverejnil StopCirk 0 komentárov

"ZÁBAVA"
Denně na světě probíhají nejrůznější akce, jejichž účelem je pobavit lidské publikum pohledem na zvířata rozličných druhů, jak provádějí běžně zcela nevídané úkony, vypínají všechny své síly v rychlostních závodech či bojují na život a na smrt s lidskými protivníky i spolu navzájem. Obecenstvo se usmívá a baví, lidští spoluprotagonisté možná také... Jsou však tato představení zdrojem zábavy i pro zúčastněná zvířata?
Zvířata držená v cirkusech se dostanou ze své klece o miniaturních rozměrech nesrovnatelných s jejich původním teritoriem v přírodě jen v době drezury či vystoupení v manéži. To vede k frustraci vedoucí např. k nezvyklé agresi, otupělosti, stereotypnímu chování apod. Výkony, k nimž jsou zvířata nucena, zcela odporují jejich přirozenosti. Drezura obnáší takové metody, jako je hladovění, podávání drog, trýznění pomocí bičů, holí či bodců. Vystoupení samotná pak nejsou pro zvířata o nic příjemnější, protože jsou při nich navíc stresována neobvyklým hlukem a ostrým světlem (vybavte si např. každoroční reakce domácích zvířat na silvestrovské ohňostroje).
V řadě zemí se stále těší popularitě vystoupení spojená s cíleným trýzněním a zabíjením zvířat, založená na principu „kdo přežije, vyhrává“ – alespoň do příštího zápasu. Leckdy (např. v případě španělské koridy) je tato „zábava“ považována do¬konce za národní tradici (a tedy finančně zajímavou turistickou atrakci). Psí, kohoutí, medvědí nebo býčí zápasy ani rodea však nejsou zábavou pro zúčastněná zvířata – stejně jako jí ve starověku nebyly gladiátorské zápasy, dnes obecně považované za zavrženíhodné barbarství.
V neposlední řadě pak stojí koňské dostihy, při nichž jsou koně nuceni běhat a skákat přes překážky v době a na místech, která jim určil člověk, a dosahovat stále vyšších výkonů. To se daří díky náročnému tréninku, genovému šlechtění a někdy i dopingu. Kůň je vystaven neustálému riziku zbytečné smrti na dostihové dráze nebo utracení v důsledku zranění či úplného vyčerpání.
Toto jsou jen některé příklady „zábavy“, která je sice zábavou pro jedny, ale utrpením nebo dokonce smrtí pro druhé. Nedokážeme se snad bavit, aniž bychom připravovali zvířata o život a radost z něj...

Text je prevzatý z letáku "Proč práva zvířat?" od organizácie Nesehnutí.
nesehnuti.cz/publikace/zvirata.pdf

CIRKUSY - DALŠÍ FAKTA, OTÁZKY, PROTESTY

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K PROBLEMATICE CIRKUSŮ

Jak se naše děti dozvědí o divokých zvířatech, když zakážeme cirkusy?
Není žádná vzdělávací hodnota ve vidění těchto dříve pyšných zvířat v nepřirozeném prostředí. Není nic poučného vidět slona usilujícího o stoj na hlavě za doprovodu hlasité hudby a oslňující záře cirkusových světel. Myšlenka veřejného ponížení zvířete k dokázání, že člověk je schopný tohoto druhu dominance, není veselá. Vlastně je smutná, depresivní a nezodpovědná. Můžeme se naučit mnohem více z výtečných televizních programů, které neubližují zvířatům v divočině. Děti by měly být vedeny k respektování životů všech zvířat v jejich přírodním a přirozeném prostředí. Nejlepší způsobem jak toho docílit jsou naučné stezky, dobrodružné výlety aj.

Nejsou všechna cirkusová zvířata už narozená v zajetí?
Ne. S ohledem jen na jeden druh cirkusového zvířete, slona, se ukazuje, jak smutný úděl to je. V rozporu s předpokládaným cílem ochrany, je mnoho z cirkusových slonů odchyceno v divočině. Oba druhy slonů jsou používány v cirkusech. Asijští slonové jsou obvykle starší, zatímco mladí afričtí sloni jsou také využíváni. Cirkusy říkají, že mláďata byla zachráněna z pastí, vydávají dojem, že cirkusoví zaměstnanci běhají kolem uhýbajících kulek, aby je zachránili. Ve skutečnosti mnoho z těchto mláďat zažije trauma ze sledování toho, jak je jim zabíjena rodina, a mohou být připoutána k mrtvým matkám, než jsou nalezena a prodána dealerům. Toto je tradiční zdroj mladých slonů. Pokud se cirkusy opravdu starají, jsou zde sirotčince pro malá slůňata v některých afrických zemích, kam sloni mohou jít. Místo toho přicházejí do cirkusů a zoo, aby byli využiti pro zábavu a zisk.

Není chování zvířat v ringu rozšířením jejich přirozených aktivit?
NE! Zvířata v přírodě běhají a skákají, když chtějí a ne když jsou nuceni. Slon si v přírodě jen tak nestoupne na hlavu. Medvěda určitě nepotkáte v lese na kole. Paviáni nenosí kalhoty, koně nechodí po zadních nohou, lamy ani zebry nežijí samotářský život - žijí ve skupinách. Zvířata v cirkusech jsou donucena žít nepřirozený život v umělém (nepřirozeném) prostředí.

Rádi provádí kousky, ne?
Podívejte se na vystrašené zvíře. Pokud jsou psi nebo kočky vystrašení, tak se přikrčí k zemi, sníží své uši tak, že leží dozadu proti hlavě. Podívejte se na velké kočkovité šelmy v cirkuse - ony také ukazují znaky stresu a strachu. Mnoho cirkusových zvířat vykazuje znaky stereotypního chování - bezmyšlenkovité a opakující se chování - způsobené stresem a trápením v nepřirozených a stísněných podmínkách. Kočky přecházejí nahoru a dolů v kleci, nebo se kývají ze strany na stranu. Sloni se stále houpají dozadu a dopředu, doslova šílení ze svého zajetí. Medvědi, opice, koně, psi, velbloudi, vlastně všechny druhy cirkusových zvířat, které byly studovány, vykazovaly toto chování. Opravdu stojí několik stupidních kousků za ponížení těchto kdysi nádherných zvířat?

Onemocní někdy tato zvířata a mohou od nich lidé chytit nějaké nemoce?
Ano. Zvířata mohou v zajetí onemocnět. A v několika případech mohou být lidem nebezpečná. Například sloni mohou onemocnět tuberkulózou a dokonce ji přenést na lidi. Malé děti jsou více náchylné než dospělí.

Zvířata jsou jistě cvičena laskavě?
Všechna cvičení jsou prováděna za zavřenými dveřmi. Nemůžete je vidět, stejně tak organizace jako naše nebo RSPCA. Co opravdu vidíme, pokud nás cirkus pozve na pozorování tréninku, je zkouška. Je to jen zkouška věcí již naučených. Mluvili jsme s dřívějšími zaměstnanci cirkusů, kteří nám sdělili, že zvířata jsou mlácena. Film CIRCUS MADNESS (Cirkusové šílenství) vyrobený r. 1993 Animals Defenders a IAWA, ukazuje lamu bitou v britském cirkusu. Pořízené fotografie dokazují některé brutální metody - "Hračky obchodu" - jehly a ostny ukryté ve střapcích používaných při drezúře i vystoupení.

Pokud toto trápení pokračuje, proč zaměstnanci cirkusů nepromluví?
Ale oni to dělají. Mluvili jsme s dřívějšími zaměstnanci cirkusů. Stejně jako ve všech oblastech zvířecího utrpení - potřebujeme důkazy. Cirkusový svět je úzce spjatá komunita. Zvířata cvičí v soukromí. Nedovolují používání videokamer během vystoupení (žasneme proč!). Pokud již kameru propašujete, a oni se domnívají, že jste ochránce zvířat, udělají vše proto, aby jste nemohli cokoli natočit.

Proběhly již nějaké žaloby? V lednu 1999 byla Mary Chipperfield shledána vina z 12 případů krutosti. Byla natočena lidmi z Animal Defenders jak bije šimpanze. Její manžel Roger Cawley byl shledán vinným z krutosti k nemocnému slonovi. Po této žalobě Roger Cawley rezignoval na svou funkci vládou zvoleného zoo-inspektora. Velmi známý cirkusový podporovatel byl pokutován částkou 1000 GBP za převoz lvíčete v přecpaném a nevyhovujícím kontejneru. Lvíček byl nalezen ve velmi špatném stavu. Velmi známý cirkus byl odpovědný za zanechání 3 slonů svázaných na lodi v železném kontejneru - při plavbě dlouhé 25000 mil. Zvířata byla na lodi 3 měsíce!

Zde je na ukázku několik citací z tisku, které neměly za následek trestní stíhání, ale utrpení a někdy i smrt cirkusových zvířat.

  • Policie zastavila dodávku nevhodnou pro silniční provoz obsahující lvouny na M1. Patřila trenérovi lvounů. Objevil se před soudem a byl pokutován. Stejný vůz později jezdil s dobře známým britským cirkusem. (1991)

  • Zebra utekla z cirkusu, spadla do moře a utopila se. (1993)

  • Slonice nazývaná Maureen utekla v Liverpoolu - předměstí poté co málem zabila svého trenéra. Byla chycena o 4 hodiny později. Poté zmizela. Kde je Maureen? (1990)

  • Poté co utržil zranění hlavy při incidentu s třítunovým slonem, podstoupil cirkusový šéf devítihodinovou operaci, při které mu byly do obličeje voperovány železné pláty. (1990)

  • 4 lvi utekli v Grimsby. Kolemjdoucí byl zraněn. (1993)

  • Policie nalezla 4 dospělé tygry opuštěné v přívěsu poblíž Peebles.

  • Zvířata zde uvázla na 16 hodin. (1989)

  • Děti křičely a plakaly, a rodiny odcházely, když byli tygři mláceni tyčí během představení jednoho velmi známého cirkusu v Surrey. Zvířata v ringu začla bojovat. (1990)

  • Cirkusový velbloud utekl z pole v New Forest, šel zaplněnou ulicí a vešel do areálu benzínové pumpy. Motoristé se museli snažit, aby se mu vyhnuli. (1994)

  • Žena se procházela se svým psem na veřejné cestě podél cirkusu, když 3 psi napadli jejího miláčka. Značka na polotu odkud psi utekli říkala: "Psi koušou - Otázky později". (1994)

Cirkusová zvířata trpí také v zahraničí. Cirkusová zvířata byla složena v Masnile na konci štace. Jedna lvice skončila nacpaná ve výkladní skříni jako poutač. (1989) 17 lvů a tygrů bylo zanecháno k hnití ve dvou rezavějících přívěsech, když cirkus opustil město. Byli zde 3 týdny než byli ochranáři Nového Zélandu zavoláni kvůli smradu. Jeden tygr umřel a byl zčásti sežrán ostatními.

FAKTA

FAKT č.1
Běžně existuje asi 20 cirkusů založených v UK, které pokračují v používání zvířat.

Někteří mohou cestovat přes moře, nebo necestují vůbec celou sezónu. Takže počet cirkusů na cestách se může měnit. Někteří bydlí na stálé adrese. Cirkusy mění svá jména nebo podporují zahraniční cirkusy. Cirkusy mohou být členy Asociace vlastníků cirkusů (Association of Circus Proprietors (ACP), což je sobě-vládnoucí těleso, které děla (a někdy ničí) svá vlastní pravidla a doporučení.

FAKT č.2
Ne všechny cirkusy mají své "zvířecí účinkující"
Cirkusy si pronajímají "zvířecí účinkující", proto se mění rok od roku. Mezi druhy, které můžete nalézt v cirkusech patří sloni, velké kočky, medvědi, paviáni, velbloudi, lamy, aligátoři, hadi, zebry, kopytníci, papoušci, husy, psi, koně a dokonce domácí kočky.

FAKT č. 3
Zvířata jsou většinou držena v nepřirozených sociálních skupinách: sloni, zebry a velbloudi žijí v divočině ve skupinách nebo ve stádech, ale v cirkusech jsou držena osamoceně nebo v malých skupinkách.

Mnoho cirkusových zvířat vykazuje stereotypní chování, tím je bezmyšlenkovité chování, které je zřejmě způsobováno stresem: zvířata se nemohou vyrovnat se svým okolím. Je to pozorováno u zemědělských zvířat i v zoo. Zvířata mohou být viděna s motající se hlavou, měřící vzdálenost na kroky, kývající se nebo kousající mříže klece.

FAKT č. 4
Všechny cirkusy by musely být uzavřeny pokud by byl uplatňován the ZOO Licensing Act 1981 stejně jako v ZOO.

Pokud neúčinkují v ringu, cirkusová zvířata tráví mnoho svého času ve zvířecích vagónech nebo ve stísněných prostorách. Pro cirkusy je nemožné zajistit vhodné prostory pro slony. Vskutku sloni tráví většinu svého času přivázáni za nohy k podlaze. Tyto řetězy jsou často zakryty podestýlkou, např. jako je sláma, a proto nejsou patrné pro běžného návštěvníka.

FAKT č. 5
Zpráva RSPCA od Dr. M Kiley-Worthingtona (1990) o účikujících zvířatech je často uváděna cirkusovým světem jako zpráva podporující používání zvířat k vystupování v cirkusech.

Naopak, uvedená data jsou pro RSPCA zadostiučiněním, protože ukazují, že stres a utrpení je mezi cirkusovými zvířaty široce rozšířen. Zpráva porovnává zvířata v cirkusech se zvířaty žijícími ve velkochovech a v ZOO - nejen s těmi žijícími v přirozeném prostředí.

FAKT č. 6
Bývalý krotitel mluvil se skupinami ochránců zvířat, a poukázal na kruté metody používané k zlomení a trénování cirkusových zvířat.

"Sadie, nejmladší slonice, byla velice plachá a vystrašená. Nemohla dělat své kousky a utekla z ringu obávajíc se potrestání. Chytili jsme ji, přivedli ji zpět, donutili ji lehnout a začali ji trestat pro její hloupost. Náhle jsme zastavili mlácení a koukali jsme jeden na druhého. Sadie plakala jako lidská bytost. Položila se na bok, slzy jí tekly dolů po obličeji a vzlykání napínalo její tělo." (výňatek z "Elephant Tramp" od George Lewise)

FAKT č. 7
Další bývalý cirkusový zaměstnanec vypravoval o životě a smrti malého hnědého medvěda.

"Byla to sladká malá nevinná hnědá medvědice, která nikdy nikoho nezranila...., ale někdy měla problémy s balancováním na vysokém laně. Poté byla bita dlouhou železnou holí, dokud nekřičela a nebyla zkrvavená. Stala se tak neurotickou, že mlátila svou hlavou proti kleci. Nakonec zemřela." Je toto způsob, jak bychom se měli chovat v civilizované společnosti?

FAKT č. 8
Nejen divoká zvířata trpí v cirkusech.

Domestikované druhy (jako jsou koně a psi) běžně vykazují abnormality v chování, způsobené stresem a utrpením. Např. koně jsou donuceni jít pozadu na zadních nohou s hlavou těsně drženou za použití udidla, aby se jim zaoblil krk - což je považováno za atraktivní, i když je to nepřirozená pozice.

FAKT č. 9
Cirkusy vychovávají některá svá zvířata a říkají, že tím podporují jejich zachování. V podstatě neexistuje žádná dokumentace, která by mohla dokázat toto tvrzení.

Jsme si vědomi, že žádný cirkus nepřemístil zvířata do divočiny jako část programu pro zachování a výchovu. Chováním zvířat se cirkusy ujišťují, že budou mít zásobu k používání. Zoo a cirkusy si někdy prodávají zvířata navzájem. Známe člověka, který spolupracoval s cirkusy a dodával primáty na pokusy.

ZPRÁVA RSPCA

Cirkusový svět a jeho podporovatelé tvrdí, že nezávislá zpráva, zpracovaná pro RSPCA Dr. M. Kiley Worthingtonem, podporuje používání zvířat v cirkusech. Fakta ale ukazují velmi odlišný příběh.

Důkazy stresu a utrpení
RSPCA zkoumala data čistých důkazů rozšířeného stresu a utrpení cirkusových zvířat. Všechny druhy vykazovaly abnormální vzory chování, což ukazuje na dlouhý stres a utrpení. V případě slonů toto nenormální chování trvalo 25 % jejich času, pro medvědy 30 %. Podle zprávy musí být 40 % "velkých koček" "povzbuzeno" do ringu vražením násady koštěte do vagónu.

Zkušební plocha
Zpráva neobsahuje žádná skutečná data o "zkušebních plochách" - jejich velikost, stupen obsazení plochy a délku tréninku atd. Naší zkušeností je, že "zkušení plochy" jsou často malé (zhruba ve velikosti cirkusového ringu), situovány na trávu se skutečně žádným vybavením a často jsou sdíleny rozdílnými druhy zvířat (i když po limitovaný čas).

Vězení
Nálezy zprávy zahrnují fakt, že "velké kočky" jsou vězněny v zamřížovaných vozech po 90 % času. Sloni byli nalezeni se spoutanými předními nebo zadními nohami po 60 % jejich času. Psi byli často drženi uvnitř přívěsů. Někdy byli vězněni v jednotlivých klecích. Jsme přesvědčeni, že tyto praktiky by měly být ihned postaveny mimo zákon.

Zimní období
Zvířata v cirkusech, které cestují, normálně tráví období 2 - 3 měsíců "nehybně" v cirkusových zimovištích. Zpráva dokazuje, že 70% zvířat bylo nalezeno v zimovištích v nekvalitních životních podmínkách. Ubytování bylo neadekvátní a zvířata byla často celou dobu držena v budovách.

CIRKUSY V EVROPĚ

Jak mnoho z Vás ví, je nesmírně obtížné přesvědčit některé evropské země k provedení nebo vynucení si legislativy na ochranu zvířat. Např. CAPS pozoroval zvýšení počtu stížností na cirkusy v Algarve. Zejména jeden cirkus proletěl zprávami v roce 1992 a opět v roce 1998 se dostal do naší pozornosti…

V roce 1992 přinesly národní noviny příběh o cirkusu Atlas. Bylo zjištěno, že Atlas krmil osli pro své "velké kočky". Osli, koupení v místě, byli zanecháni celý den bez jídla a vody v teplotách dosahujících 90 oF . Byli dehydratovaní, někteří poranění a další byli postarší.Vraždící metody jsou tak zvrácené, že je ani nebudeme zmiňovat, stačí říci, že byly extrémně znepokojující.

Roku 1998 jsme slyšeli, že Martin Lacey z britského cirkusu "Cirkus Harlequin" prodal svou skupinu královských bengálských tygrů - ano, správně hádáte - cirkusu Atlas. V srpnu CAPS obdržel mnoho telefonátů od turistů, kteří viděli cirkus Atlas v Algarve. Volající nezaplatili, aby viděli představení, spatřili cirkus a přišli se blíže podívat ke klecím. Bylo nám řečeno, že medvědí klec byla "natřena" sprejem, zatímco medvědi byli stále uvnitř. Další zvířata vypadala hubená a letargická. U některých zvířat nebylo viděno žádné jídlo ani voda.

DOMÁCÍ ZVÍŘATA TAKÉ TRPÍ

Ačkoli mnoho radních zakázalo cirkusy se zvířaty, někteří se rozhodli osvobodit ty, které používají jen tzv. "domestikovaná" zvířata. Je tu několik důvodů, proč CAPS věří, že je to neospravedlnitelné.

Štěrbina
Cirkusy budou žádat o licenci, založenou na argumentech o domácích zvířatech, zatímco ve stejnou dobu budou další na jiných místech používat divoká zvířata nebo je budou věznit při pobytu v "omezeném" soudním obvodu. Dle našeho mínění to znamená, že cirkusy se neřídí duchem práva, i když se přizpůsobují písemnostem.

Porušení důvěry
Pevnější přátelství, kterému se těšíme spolu s domácími zvířaty, není argumentem pro jejich používání v cirkusech. Opak je pravdou, přesně tak - protože my dobře "známe" tato zvířata , a jsme si vědomi jejich emocionální závislosti na nás. Konečně právě to, že nejsou "divocí", neznamená, že nemohou trpět.

Stres a utrpení
Ve zprávě RSPCA více něž polovina pozorovaných koní vykazovala abnormality v chování, stres a utrpení. V ringu jsou koně obvykle těsně drženi na uzdě klenoucí se nad jejich šíjí, tak že vypadají "atraktivně" pro dav - pro ně je to však úplně nepřirozená pozice způsobená otěžemi a udidly. Koně jsou často přivázáni ve stáji s malým prostorem pro pohyb nebo pro lehnutí. Kůň je společenské zvíře a pokud se volně pase, může být viděn, jak vzájemně komunikuje, toto chování je nemožné, pokud jsou uvězněni. Mnoho cirkusových koní jsou hřebci, protože lépe vypadají. Toto nepřirozené společenské shromažďování vede k frustraci a agresi. Důvody jsou částečně zarmucující / bolestivé - někteří koně jsou stále vězněni ve stájích, když cestují a mnoho z nich dostává náhubek při kontaktu s ostatními. Psi byli nalezeni zavřeni na několik hodin v malých klecích mezi jednotlivými představeními. Zpráva RSPCA uvádí, že psi byli často drženi v přívěsech, ať už ve skupinách nebo v jednotlivých klecích a byli bráni ven jen dvakrát denně na procházku, a na představení. To znamená, že po zbytek času jsou psi často vězněni. Kočky byly viděny skákající skrz hořící obruče a točící se dokola na malinké plošině zavěšené vysoko nad cirkusovým ringem.

Nejenom, že se zvířata musí vyrovnat s hlukem, ostrými světly, omezeným prostorem a nenormálními společenskými skupinami, musí také snášet dvojí noční těžké zkoušky posměchu a ponížení. Kdyby se ZOO Licensing Act 1981 aplikoval na cirkusy, museli by je ihned zavřít.

ORGANIZUJTE PROTESTY

Pravděpodobně to první - co Vám ukáže, že cirkus je na cestě k Vám - budou jasně barevné plakáty. Cirkusy většinou neinzerují svou návštěvu dlouho dopředu, takže je to opravdu věc pozorného sledování plakátů a lokálních tiskovin. Budete muset zjistit jaká zvířata a jak jsou používána, soudní obvod - zda cirkus bude na soukromé nebo veřejné ploše, datum a čas představení.

Pokus se zjistit o cirkusu tak mnoho, jak jen budeš moci, a jak toto může vést ke konkrétnímu protestu. Např. slonice zvaná Maureen, z Cirkusu Bobbyho Robertse, vážně zranila Bobbyho Robertse a šla na 4 hodinovou procházku po Liverpoolu r. 1990. Podle Moiry Roberts (Bobbovi ženy) Maureen byla pak poslána do americké ZOO. Nicméně se nám ji nikdy nepodařilo lokalizovat. Používáme toto jako téma pro náš protest a používáme slogan "Hej Bobe, kde je Maureen?" na plackách a plakátech atd. Toto byl zajímavý bod pro tisk a média.

Pokus se získat nějaké volné lístky, a navštiv první představení. Tak cirkus nemůže říci, že nevíš o čem mluvíš a ty můžeš tisku říci, co jsi viděl. Protest je poté naplánován na druhé představení.

Týden předem zašli tiskovou zprávu do místních novin, televize a rádia. Tisková zpráva musí obsahovat detaily - datum protestu, místo a čas (pamatuj, že shromáždění by mělo být nejméně 45 minut před představením). Zkus si vypůjčit zvířecí kostýmy a vyrob letáky a plakáty k upoutání pozornosti. Já vždy kontaktuji místní policii, abych je informoval o svém protestu. Jejich přítomnost pomůže vyřešit případné problémy. Letáky před cirkusem se stávají velmi nebezpečnými. Starším protestujícím bylo nadáváno a byli zastrašováni. Mladá protestující žena byla střelena do zad vzduchovkou zaměstnancem cirkusu. A 16letý dostal ránu pěstí do obličeje. Máme celé složky takových to incidentů. Takže si vždycky dávejte pozor.

Den před protestem kontaktuj tisk - ujisti se, že fotografové byli objednáni a také se ujisti, že byla kontaktována policie. Správné používání tisku a médií může Vaše "poselství" dostat k velkému množství lidí.

V den protestu budeš muset spolupracovat s tiskem a policií a organizovat. Můj nejúspěšnější protest přitáhl přes 50 protestantů a získal pozornost v televizních zprávách, místním rádiu a tisku.

Pokud potřebuješ pomoc nebo radu e-mailuj CAPS nebo volej 01384 456682. Můžeme dodat letáky, pokud nás budeš propagovat. Pokud pravidelně necháváš letáky před cirkusem, neopouštěj je do posledních chvíle. Letáky objednej hned!

Strategie kampaně CAPS funguje a potřebujeme pomoc k pokračování, aby byla efektivní. Pouze poukazováním na utrpení můžeme zvířatům pomoci.

Prevzaté zo stránky - http://www.differentlife.cz/cirkusy02.htm

Přeložila: Zdenka Satranová

CIRKUSY - ZÁBAVA, ALE NE PRO ZVÍŘATA

ÚVOD

Cirkusová zvířata jsou zbavená všeho, co dělá život životem! Pro žádného návštěvníka cirkusu by pochopitelně nebylo nijak příjemné připustit si myšlenku, že ohromující a barevná podívaná v cirkusu zastírá fakt, že všechna zvířata v cirkusu jsou nedobrovolní zajatci, kteří v zájmu vlastního přežití pouze mechanicky opakují naučený výstup.

Každý tvor je zrozen jako svobodná bytost. Stejně jako lidem, ani zvířatům nestačí ke spokojenosti pouhý dostatek potravy. Všechny živé organismy se po tisíce a milióny let přizpůsobovaly svému životnímu prostředí, a proto jejich násilné věznění nemůže být nic jiného než celoživotní stres a utrpení. Zvířata v cirkusech jsou navíc nucena k nepřirozeným výkonům, často velmi brutálními metodami. Majitelé cirkusů se zvířaty a cvičitelé pochopitelně popírají užívání jakýchkoliv surových metod.

DREZŮRA

Vábením a lákáním na potravu nelze přimět například medvěda k tomu, aby jezdil na motorce. Nejde-li to po dobrém, předcházejí podobným, zdánlivě obdivuhodným nebo zábavným kouskům celé měsíce drezůry.

Drezůra je nucení zvířete k nepřirozeným úkonům, které mnohdy překračují jeho síly a schopnosti. Vyjímkou při ní není používání takových pomůcek, jako jsou vidle, biče, bodce, elektrické obušky, plameny pochodní, obojky s hřeby do vnitř; nebo praktik jako bití a trápení hladem nebo žízní. Cvičitelé neváhají použít jakoukoliv metodu, jenom aby se dostavil výsledek... Časté je i ovládání zvířat pomocí drog a sedativ. Zvířata jsou pak malátnější a snáze manipulovatelná. Kvůli snížení rizika pro krotitele jsou šelmám mnohdy vybíjeny zuby a stříhány drápy. Celé číslo, které je pak publiku předváděno znamená pro zvíře soubor vynucených, nepříjemných, a nepřirozených pohybů. To vede k degradaci zvířete, a ve spojení s drezůrou trpí zvířata neustále strachem.


Zde je několik příkladů "etické" drezůry:

Medvědi - oblíbené panáčkování a tancování se vynucuje přikládáním rozpálených destiček na chodidla medvědů!

Opice - často publikum tleská různě oblečeným opičkám, které musejí často dělat nesmyslné kousky. Potlesk a hluk je pro opice stresující.

Tygři - není třeba si představovat metody, kterými se tyto šelmy, které se bojí ohně donucují proskakovat skrze hořící kruh.

Sloni - dělají nebezpečné stojky, všichni známe kulaté podstavce, které se používají proto, protože strach z pádu nebo zranění brání se slonům hnout z místa. Téměř v každém cirkusu je možné vidět na tělech slonů dvě výrazné skvrny, kterými se označují citlivá místa sloního těla, do kterých se zabodávají "sloní háky" - brutální nástroj, kterým cvičitel ovládá slona. Sloní kůže je přitom velmi citlivá na jakýkoliv - i lehký dotyk!

NÁSILÍ A STRACH...

O nedobrovolnosti vykonávání požadovaných úkonů svědčí biče, náhubky, klece a řetězy. Drezér například zná, nebo má označená místa na tělech zvířat, kde jsou jejich zvláště citlivé zóny. Úderem, nebo bodnutím do těchto míst je zvíře nuceno a ovládáno. Krotitel neustále zvířeti demonstruje svoji fyzickou a psychickou převahu a způsobuje mu tak stres. Stresovaná adeprimovaná zvířata, která neznají více než klec a drezůru, trpí duševními poruchami. Zejména u slonů a medvědů můžeme pozorovat nejrůznější typy zoochóz - mentálních postižení zvířat. Ty se projevují buď naprostou apatií, přešlapováním, nebo kýváním hlavou, ale také náhlou agresivitou, která může být nebezpečná i pro diváky, zejména pro důvěřivé děti. To především proto, že pro snažší manipulaci jsou zvířata držena maximálně bez možnosti pohybu a navíc pod neustálým psychickým tlakem. Tím, že se pak zvíře ocitne v prostornější manéži, projeví se jeho touha po svobodném pohybu a může dojít (a již mnohokrát došlo, zejména u slonů a medvědů) k nezvládnutelnému výbuchu agresivity zvířete. Rovněž hlasitá hudba, ostrá světla, pachy a potlesk publika zvyšuje u plachých zvířat pocity úzkosti a ohrožení.

ŘETĚZY A KLECE...

Většinu života tráví zvířata v těsných klecích, čímž jsou omezeny jejich instiktivní potřeby, jako běhání, šplhání, hrabání, lov a podobně. Například tygr, oblíbená cirkusová šelma, má v přírodě své teritorium okolo 70km2 a během svého života přejde vzdálenost 2.000 km. V cirkuse má k dispozici klec o velikosti osmi až deseti metrů čtverečních, přičemž někdy se v takové kleci tísní zvířat i více. Slon, žijící v přírodě, ujde denně vzdálenost dvou mil, zatímco v cirkuse tráví většinu svého života připoután na řetězech, kolébající se ze strany na stranu. Většina zvířat je úmístěna v naprosto nevyhovujících prostorách, zvířata jsou vystavena hluku, průvanu, vlhku, slunci, nebo naopak přímému mrazu bez možnosti vyhledat přirozený úkryt. Jedinými okamžiky pro opuštění klece jsou chvíle drezůzy, nebo vystoupení v manéži.


K nejhoším chvílím jednotvárného života cirkusového zvířete patří transporty.
Cirkus objede během jedné sezóny desítky měst; delší vzdálenosti absolvují zvířata v transportních vagónech. Bez ohledu na jejich únavu, zdravotní stav nebo na počasí jsou převážena stovky kilometrů natěsnána v klecích a maringotkách. Zvířata spotřebují velké množství vody a potravy, což je problém zejména u cirkusů s velkým počtem zvířat. Napájení a krmení stojí mnoho peněz i času, proto jsou zvířata během transportu napájena jen zřídka, což pro ně opět znamená vystupňování celkového vyčerpání a strádání.

Původ exotických zvířat držených v cirkuse bývá často nejasný. Bývají pořizována i na černém trhu a během života se tak opakovaně stávají předmětem nezákonného obchodu. Zvířata stará, nepoddajná, přebytečná,nebo jinak nepoužitelná končí v lepším případě v zoologických zahradách, v horším v laboratořích, kde se stávají obětmi pokusů.

Po rozpadu státního podniku Československé cirkusy a varieté (cirkusy Praga, Evropa a Humberto) zastavilo Ministerstvo kultury jakékoliv dotace pro tento druh zábavy. Rozpadem podniku pak vzniklo několik desítek cirkusů a samostatných varietních aktivit. Mezi nimi vládne v současné době velká rivalita a boj o diváka zabíhá mnohdy až do nezákonných praktik. I přesto je cirkusáctví stále více považováno za podřadný druh zábavy.

PRO ZVÍŘATA CIRKUS ZÁBAVNÝ NENÍ!

Lidé navštěvují cirkusy většinou kvůli dětem. To, co však děti vidí jsou zotročená a ponížená zvířata. Představení pak v dětech nutně vyvolává pocit nadřazenosti a panovačnosti nad přírodou. Nevychovávejme svoje děti k násilí a povýšenosti. Návštěva loutkového divadla nebo hudebního vystoupení obohatí děti mnohem více. Existuje i celá řada dalších kulturních aktivit, včetně cirkusů bez zvířat, kde je program postaven na odvaze a dovednostech akrobatů, žonglérů, kouzelníků a klaunů.

ZÁVĚR

Nepodporujte svými penězi cirkusy se zvířaty, nepomáhejte k obohacování lidem, kteří staví svou živnost ma zneužívání zvířat. Žádejte osvobození zvířat z cirkusů a varieté a volejte k odpovědnosti splečnost, která zvířata o svobodu připravila, aby jim ji buď znovu navrátila a nebo zvířatům zajistila klidné dožití, nejsou-li návratu do volné přírody schopna.

=====================

Článok prevzatý zo stránky http://www.differentlife.cz/cirkusy.htm


E-MAIL

stopcirk@gmail.com

Stop Cirk

Postupne sa chystáme na tomto webe zverejňovať informácie týkajúce sa cirkusov, ktoré pri svojich predstaveniach využívajú zvieratá. Budeme sa snažiť priniesť hlavne informácie o slovenských a českých cirkusoch, ale aj iných, ktoré pôsobia v týchto končinách. Samozrejme aj informácie zo zahraničia. Chceme sa sústrediť hlavne na videá a propagačnú činnosť, aby bol tento web výborným zdrojom pre ľudí, ktorí chcú niečo podniknúť proti cirkusom v ich mestách, aby mohli posunúť texty a tento web (napríklad na letákoch) vo svojom okolí pre ľudí, ktorí sa chystajú navštíviť cirkus so zvieratami. Takže šírte prosím ďalej a nezabudnite: "Nepodporujte utrpenie zvierat v cirkusoch! Nezúčastňujte sa predstavení, a dajte vedieť ostatným, že pre zvieratá cirkusy nie sú zábavou." A keby ste mali alebo našli nejaké texty alebo videá, alebo niečo preložili z iných jazykov, plagáty, banery, letáky... pošlite to prosím na náš e-mail: stopcirk@gmail.com http://www.stopcirk.blogspot.com/ -alebo- www.cirkusybezzvierat.tk

Kategórie

Príspevky