for the animals

Následníci


CIRKUSY - DALŠÍ FAKTA, OTÁZKY, PROTESTY

Zverejnil StopCirk utorok 15. septembra 2009

CIRKUSY - DALŠÍ FAKTA, OTÁZKY, PROTESTY

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K PROBLEMATICE CIRKUSŮ

Jak se naše děti dozvědí o divokých zvířatech, když zakážeme cirkusy?
Není žádná vzdělávací hodnota ve vidění těchto dříve pyšných zvířat v nepřirozeném prostředí. Není nic poučného vidět slona usilujícího o stoj na hlavě za doprovodu hlasité hudby a oslňující záře cirkusových světel. Myšlenka veřejného ponížení zvířete k dokázání, že člověk je schopný tohoto druhu dominance, není veselá. Vlastně je smutná, depresivní a nezodpovědná. Můžeme se naučit mnohem více z výtečných televizních programů, které neubližují zvířatům v divočině. Děti by měly být vedeny k respektování životů všech zvířat v jejich přírodním a přirozeném prostředí. Nejlepší způsobem jak toho docílit jsou naučné stezky, dobrodružné výlety aj.

Nejsou všechna cirkusová zvířata už narozená v zajetí?
Ne. S ohledem jen na jeden druh cirkusového zvířete, slona, se ukazuje, jak smutný úděl to je. V rozporu s předpokládaným cílem ochrany, je mnoho z cirkusových slonů odchyceno v divočině. Oba druhy slonů jsou používány v cirkusech. Asijští slonové jsou obvykle starší, zatímco mladí afričtí sloni jsou také využíváni. Cirkusy říkají, že mláďata byla zachráněna z pastí, vydávají dojem, že cirkusoví zaměstnanci běhají kolem uhýbajících kulek, aby je zachránili. Ve skutečnosti mnoho z těchto mláďat zažije trauma ze sledování toho, jak je jim zabíjena rodina, a mohou být připoutána k mrtvým matkám, než jsou nalezena a prodána dealerům. Toto je tradiční zdroj mladých slonů. Pokud se cirkusy opravdu starají, jsou zde sirotčince pro malá slůňata v některých afrických zemích, kam sloni mohou jít. Místo toho přicházejí do cirkusů a zoo, aby byli využiti pro zábavu a zisk.

Není chování zvířat v ringu rozšířením jejich přirozených aktivit?
NE! Zvířata v přírodě běhají a skákají, když chtějí a ne když jsou nuceni. Slon si v přírodě jen tak nestoupne na hlavu. Medvěda určitě nepotkáte v lese na kole. Paviáni nenosí kalhoty, koně nechodí po zadních nohou, lamy ani zebry nežijí samotářský život - žijí ve skupinách. Zvířata v cirkusech jsou donucena žít nepřirozený život v umělém (nepřirozeném) prostředí.

Rádi provádí kousky, ne?
Podívejte se na vystrašené zvíře. Pokud jsou psi nebo kočky vystrašení, tak se přikrčí k zemi, sníží své uši tak, že leží dozadu proti hlavě. Podívejte se na velké kočkovité šelmy v cirkuse - ony také ukazují znaky stresu a strachu. Mnoho cirkusových zvířat vykazuje znaky stereotypního chování - bezmyšlenkovité a opakující se chování - způsobené stresem a trápením v nepřirozených a stísněných podmínkách. Kočky přecházejí nahoru a dolů v kleci, nebo se kývají ze strany na stranu. Sloni se stále houpají dozadu a dopředu, doslova šílení ze svého zajetí. Medvědi, opice, koně, psi, velbloudi, vlastně všechny druhy cirkusových zvířat, které byly studovány, vykazovaly toto chování. Opravdu stojí několik stupidních kousků za ponížení těchto kdysi nádherných zvířat?

Onemocní někdy tato zvířata a mohou od nich lidé chytit nějaké nemoce?
Ano. Zvířata mohou v zajetí onemocnět. A v několika případech mohou být lidem nebezpečná. Například sloni mohou onemocnět tuberkulózou a dokonce ji přenést na lidi. Malé děti jsou více náchylné než dospělí.

Zvířata jsou jistě cvičena laskavě?
Všechna cvičení jsou prováděna za zavřenými dveřmi. Nemůžete je vidět, stejně tak organizace jako naše nebo RSPCA. Co opravdu vidíme, pokud nás cirkus pozve na pozorování tréninku, je zkouška. Je to jen zkouška věcí již naučených. Mluvili jsme s dřívějšími zaměstnanci cirkusů, kteří nám sdělili, že zvířata jsou mlácena. Film CIRCUS MADNESS (Cirkusové šílenství) vyrobený r. 1993 Animals Defenders a IAWA, ukazuje lamu bitou v britském cirkusu. Pořízené fotografie dokazují některé brutální metody - "Hračky obchodu" - jehly a ostny ukryté ve střapcích používaných při drezúře i vystoupení.

Pokud toto trápení pokračuje, proč zaměstnanci cirkusů nepromluví?
Ale oni to dělají. Mluvili jsme s dřívějšími zaměstnanci cirkusů. Stejně jako ve všech oblastech zvířecího utrpení - potřebujeme důkazy. Cirkusový svět je úzce spjatá komunita. Zvířata cvičí v soukromí. Nedovolují používání videokamer během vystoupení (žasneme proč!). Pokud již kameru propašujete, a oni se domnívají, že jste ochránce zvířat, udělají vše proto, aby jste nemohli cokoli natočit.

Proběhly již nějaké žaloby? V lednu 1999 byla Mary Chipperfield shledána vina z 12 případů krutosti. Byla natočena lidmi z Animal Defenders jak bije šimpanze. Její manžel Roger Cawley byl shledán vinným z krutosti k nemocnému slonovi. Po této žalobě Roger Cawley rezignoval na svou funkci vládou zvoleného zoo-inspektora. Velmi známý cirkusový podporovatel byl pokutován částkou 1000 GBP za převoz lvíčete v přecpaném a nevyhovujícím kontejneru. Lvíček byl nalezen ve velmi špatném stavu. Velmi známý cirkus byl odpovědný za zanechání 3 slonů svázaných na lodi v železném kontejneru - při plavbě dlouhé 25000 mil. Zvířata byla na lodi 3 měsíce!

Zde je na ukázku několik citací z tisku, které neměly za následek trestní stíhání, ale utrpení a někdy i smrt cirkusových zvířat.

  • Policie zastavila dodávku nevhodnou pro silniční provoz obsahující lvouny na M1. Patřila trenérovi lvounů. Objevil se před soudem a byl pokutován. Stejný vůz později jezdil s dobře známým britským cirkusem. (1991)

  • Zebra utekla z cirkusu, spadla do moře a utopila se. (1993)

  • Slonice nazývaná Maureen utekla v Liverpoolu - předměstí poté co málem zabila svého trenéra. Byla chycena o 4 hodiny později. Poté zmizela. Kde je Maureen? (1990)

  • Poté co utržil zranění hlavy při incidentu s třítunovým slonem, podstoupil cirkusový šéf devítihodinovou operaci, při které mu byly do obličeje voperovány železné pláty. (1990)

  • 4 lvi utekli v Grimsby. Kolemjdoucí byl zraněn. (1993)

  • Policie nalezla 4 dospělé tygry opuštěné v přívěsu poblíž Peebles.

  • Zvířata zde uvázla na 16 hodin. (1989)

  • Děti křičely a plakaly, a rodiny odcházely, když byli tygři mláceni tyčí během představení jednoho velmi známého cirkusu v Surrey. Zvířata v ringu začla bojovat. (1990)

  • Cirkusový velbloud utekl z pole v New Forest, šel zaplněnou ulicí a vešel do areálu benzínové pumpy. Motoristé se museli snažit, aby se mu vyhnuli. (1994)

  • Žena se procházela se svým psem na veřejné cestě podél cirkusu, když 3 psi napadli jejího miláčka. Značka na polotu odkud psi utekli říkala: "Psi koušou - Otázky později". (1994)

Cirkusová zvířata trpí také v zahraničí. Cirkusová zvířata byla složena v Masnile na konci štace. Jedna lvice skončila nacpaná ve výkladní skříni jako poutač. (1989) 17 lvů a tygrů bylo zanecháno k hnití ve dvou rezavějících přívěsech, když cirkus opustil město. Byli zde 3 týdny než byli ochranáři Nového Zélandu zavoláni kvůli smradu. Jeden tygr umřel a byl zčásti sežrán ostatními.

FAKTA

FAKT č.1
Běžně existuje asi 20 cirkusů založených v UK, které pokračují v používání zvířat.

Někteří mohou cestovat přes moře, nebo necestují vůbec celou sezónu. Takže počet cirkusů na cestách se může měnit. Někteří bydlí na stálé adrese. Cirkusy mění svá jména nebo podporují zahraniční cirkusy. Cirkusy mohou být členy Asociace vlastníků cirkusů (Association of Circus Proprietors (ACP), což je sobě-vládnoucí těleso, které děla (a někdy ničí) svá vlastní pravidla a doporučení.

FAKT č.2
Ne všechny cirkusy mají své "zvířecí účinkující"
Cirkusy si pronajímají "zvířecí účinkující", proto se mění rok od roku. Mezi druhy, které můžete nalézt v cirkusech patří sloni, velké kočky, medvědi, paviáni, velbloudi, lamy, aligátoři, hadi, zebry, kopytníci, papoušci, husy, psi, koně a dokonce domácí kočky.

FAKT č. 3
Zvířata jsou většinou držena v nepřirozených sociálních skupinách: sloni, zebry a velbloudi žijí v divočině ve skupinách nebo ve stádech, ale v cirkusech jsou držena osamoceně nebo v malých skupinkách.

Mnoho cirkusových zvířat vykazuje stereotypní chování, tím je bezmyšlenkovité chování, které je zřejmě způsobováno stresem: zvířata se nemohou vyrovnat se svým okolím. Je to pozorováno u zemědělských zvířat i v zoo. Zvířata mohou být viděna s motající se hlavou, měřící vzdálenost na kroky, kývající se nebo kousající mříže klece.

FAKT č. 4
Všechny cirkusy by musely být uzavřeny pokud by byl uplatňován the ZOO Licensing Act 1981 stejně jako v ZOO.

Pokud neúčinkují v ringu, cirkusová zvířata tráví mnoho svého času ve zvířecích vagónech nebo ve stísněných prostorách. Pro cirkusy je nemožné zajistit vhodné prostory pro slony. Vskutku sloni tráví většinu svého času přivázáni za nohy k podlaze. Tyto řetězy jsou často zakryty podestýlkou, např. jako je sláma, a proto nejsou patrné pro běžného návštěvníka.

FAKT č. 5
Zpráva RSPCA od Dr. M Kiley-Worthingtona (1990) o účikujících zvířatech je často uváděna cirkusovým světem jako zpráva podporující používání zvířat k vystupování v cirkusech.

Naopak, uvedená data jsou pro RSPCA zadostiučiněním, protože ukazují, že stres a utrpení je mezi cirkusovými zvířaty široce rozšířen. Zpráva porovnává zvířata v cirkusech se zvířaty žijícími ve velkochovech a v ZOO - nejen s těmi žijícími v přirozeném prostředí.

FAKT č. 6
Bývalý krotitel mluvil se skupinami ochránců zvířat, a poukázal na kruté metody používané k zlomení a trénování cirkusových zvířat.

"Sadie, nejmladší slonice, byla velice plachá a vystrašená. Nemohla dělat své kousky a utekla z ringu obávajíc se potrestání. Chytili jsme ji, přivedli ji zpět, donutili ji lehnout a začali ji trestat pro její hloupost. Náhle jsme zastavili mlácení a koukali jsme jeden na druhého. Sadie plakala jako lidská bytost. Položila se na bok, slzy jí tekly dolů po obličeji a vzlykání napínalo její tělo." (výňatek z "Elephant Tramp" od George Lewise)

FAKT č. 7
Další bývalý cirkusový zaměstnanec vypravoval o životě a smrti malého hnědého medvěda.

"Byla to sladká malá nevinná hnědá medvědice, která nikdy nikoho nezranila...., ale někdy měla problémy s balancováním na vysokém laně. Poté byla bita dlouhou železnou holí, dokud nekřičela a nebyla zkrvavená. Stala se tak neurotickou, že mlátila svou hlavou proti kleci. Nakonec zemřela." Je toto způsob, jak bychom se měli chovat v civilizované společnosti?

FAKT č. 8
Nejen divoká zvířata trpí v cirkusech.

Domestikované druhy (jako jsou koně a psi) běžně vykazují abnormality v chování, způsobené stresem a utrpením. Např. koně jsou donuceni jít pozadu na zadních nohou s hlavou těsně drženou za použití udidla, aby se jim zaoblil krk - což je považováno za atraktivní, i když je to nepřirozená pozice.

FAKT č. 9
Cirkusy vychovávají některá svá zvířata a říkají, že tím podporují jejich zachování. V podstatě neexistuje žádná dokumentace, která by mohla dokázat toto tvrzení.

Jsme si vědomi, že žádný cirkus nepřemístil zvířata do divočiny jako část programu pro zachování a výchovu. Chováním zvířat se cirkusy ujišťují, že budou mít zásobu k používání. Zoo a cirkusy si někdy prodávají zvířata navzájem. Známe člověka, který spolupracoval s cirkusy a dodával primáty na pokusy.

ZPRÁVA RSPCA

Cirkusový svět a jeho podporovatelé tvrdí, že nezávislá zpráva, zpracovaná pro RSPCA Dr. M. Kiley Worthingtonem, podporuje používání zvířat v cirkusech. Fakta ale ukazují velmi odlišný příběh.

Důkazy stresu a utrpení
RSPCA zkoumala data čistých důkazů rozšířeného stresu a utrpení cirkusových zvířat. Všechny druhy vykazovaly abnormální vzory chování, což ukazuje na dlouhý stres a utrpení. V případě slonů toto nenormální chování trvalo 25 % jejich času, pro medvědy 30 %. Podle zprávy musí být 40 % "velkých koček" "povzbuzeno" do ringu vražením násady koštěte do vagónu.

Zkušební plocha
Zpráva neobsahuje žádná skutečná data o "zkušebních plochách" - jejich velikost, stupen obsazení plochy a délku tréninku atd. Naší zkušeností je, že "zkušení plochy" jsou často malé (zhruba ve velikosti cirkusového ringu), situovány na trávu se skutečně žádným vybavením a často jsou sdíleny rozdílnými druhy zvířat (i když po limitovaný čas).

Vězení
Nálezy zprávy zahrnují fakt, že "velké kočky" jsou vězněny v zamřížovaných vozech po 90 % času. Sloni byli nalezeni se spoutanými předními nebo zadními nohami po 60 % jejich času. Psi byli často drženi uvnitř přívěsů. Někdy byli vězněni v jednotlivých klecích. Jsme přesvědčeni, že tyto praktiky by měly být ihned postaveny mimo zákon.

Zimní období
Zvířata v cirkusech, které cestují, normálně tráví období 2 - 3 měsíců "nehybně" v cirkusových zimovištích. Zpráva dokazuje, že 70% zvířat bylo nalezeno v zimovištích v nekvalitních životních podmínkách. Ubytování bylo neadekvátní a zvířata byla často celou dobu držena v budovách.

CIRKUSY V EVROPĚ

Jak mnoho z Vás ví, je nesmírně obtížné přesvědčit některé evropské země k provedení nebo vynucení si legislativy na ochranu zvířat. Např. CAPS pozoroval zvýšení počtu stížností na cirkusy v Algarve. Zejména jeden cirkus proletěl zprávami v roce 1992 a opět v roce 1998 se dostal do naší pozornosti…

V roce 1992 přinesly národní noviny příběh o cirkusu Atlas. Bylo zjištěno, že Atlas krmil osli pro své "velké kočky". Osli, koupení v místě, byli zanecháni celý den bez jídla a vody v teplotách dosahujících 90 oF . Byli dehydratovaní, někteří poranění a další byli postarší.Vraždící metody jsou tak zvrácené, že je ani nebudeme zmiňovat, stačí říci, že byly extrémně znepokojující.

Roku 1998 jsme slyšeli, že Martin Lacey z britského cirkusu "Cirkus Harlequin" prodal svou skupinu královských bengálských tygrů - ano, správně hádáte - cirkusu Atlas. V srpnu CAPS obdržel mnoho telefonátů od turistů, kteří viděli cirkus Atlas v Algarve. Volající nezaplatili, aby viděli představení, spatřili cirkus a přišli se blíže podívat ke klecím. Bylo nám řečeno, že medvědí klec byla "natřena" sprejem, zatímco medvědi byli stále uvnitř. Další zvířata vypadala hubená a letargická. U některých zvířat nebylo viděno žádné jídlo ani voda.

DOMÁCÍ ZVÍŘATA TAKÉ TRPÍ

Ačkoli mnoho radních zakázalo cirkusy se zvířaty, někteří se rozhodli osvobodit ty, které používají jen tzv. "domestikovaná" zvířata. Je tu několik důvodů, proč CAPS věří, že je to neospravedlnitelné.

Štěrbina
Cirkusy budou žádat o licenci, založenou na argumentech o domácích zvířatech, zatímco ve stejnou dobu budou další na jiných místech používat divoká zvířata nebo je budou věznit při pobytu v "omezeném" soudním obvodu. Dle našeho mínění to znamená, že cirkusy se neřídí duchem práva, i když se přizpůsobují písemnostem.

Porušení důvěry
Pevnější přátelství, kterému se těšíme spolu s domácími zvířaty, není argumentem pro jejich používání v cirkusech. Opak je pravdou, přesně tak - protože my dobře "známe" tato zvířata , a jsme si vědomi jejich emocionální závislosti na nás. Konečně právě to, že nejsou "divocí", neznamená, že nemohou trpět.

Stres a utrpení
Ve zprávě RSPCA více něž polovina pozorovaných koní vykazovala abnormality v chování, stres a utrpení. V ringu jsou koně obvykle těsně drženi na uzdě klenoucí se nad jejich šíjí, tak že vypadají "atraktivně" pro dav - pro ně je to však úplně nepřirozená pozice způsobená otěžemi a udidly. Koně jsou často přivázáni ve stáji s malým prostorem pro pohyb nebo pro lehnutí. Kůň je společenské zvíře a pokud se volně pase, může být viděn, jak vzájemně komunikuje, toto chování je nemožné, pokud jsou uvězněni. Mnoho cirkusových koní jsou hřebci, protože lépe vypadají. Toto nepřirozené společenské shromažďování vede k frustraci a agresi. Důvody jsou částečně zarmucující / bolestivé - někteří koně jsou stále vězněni ve stájích, když cestují a mnoho z nich dostává náhubek při kontaktu s ostatními. Psi byli nalezeni zavřeni na několik hodin v malých klecích mezi jednotlivými představeními. Zpráva RSPCA uvádí, že psi byli často drženi v přívěsech, ať už ve skupinách nebo v jednotlivých klecích a byli bráni ven jen dvakrát denně na procházku, a na představení. To znamená, že po zbytek času jsou psi často vězněni. Kočky byly viděny skákající skrz hořící obruče a točící se dokola na malinké plošině zavěšené vysoko nad cirkusovým ringem.

Nejenom, že se zvířata musí vyrovnat s hlukem, ostrými světly, omezeným prostorem a nenormálními společenskými skupinami, musí také snášet dvojí noční těžké zkoušky posměchu a ponížení. Kdyby se ZOO Licensing Act 1981 aplikoval na cirkusy, museli by je ihned zavřít.

ORGANIZUJTE PROTESTY

Pravděpodobně to první - co Vám ukáže, že cirkus je na cestě k Vám - budou jasně barevné plakáty. Cirkusy většinou neinzerují svou návštěvu dlouho dopředu, takže je to opravdu věc pozorného sledování plakátů a lokálních tiskovin. Budete muset zjistit jaká zvířata a jak jsou používána, soudní obvod - zda cirkus bude na soukromé nebo veřejné ploše, datum a čas představení.

Pokus se zjistit o cirkusu tak mnoho, jak jen budeš moci, a jak toto může vést ke konkrétnímu protestu. Např. slonice zvaná Maureen, z Cirkusu Bobbyho Robertse, vážně zranila Bobbyho Robertse a šla na 4 hodinovou procházku po Liverpoolu r. 1990. Podle Moiry Roberts (Bobbovi ženy) Maureen byla pak poslána do americké ZOO. Nicméně se nám ji nikdy nepodařilo lokalizovat. Používáme toto jako téma pro náš protest a používáme slogan "Hej Bobe, kde je Maureen?" na plackách a plakátech atd. Toto byl zajímavý bod pro tisk a média.

Pokus se získat nějaké volné lístky, a navštiv první představení. Tak cirkus nemůže říci, že nevíš o čem mluvíš a ty můžeš tisku říci, co jsi viděl. Protest je poté naplánován na druhé představení.

Týden předem zašli tiskovou zprávu do místních novin, televize a rádia. Tisková zpráva musí obsahovat detaily - datum protestu, místo a čas (pamatuj, že shromáždění by mělo být nejméně 45 minut před představením). Zkus si vypůjčit zvířecí kostýmy a vyrob letáky a plakáty k upoutání pozornosti. Já vždy kontaktuji místní policii, abych je informoval o svém protestu. Jejich přítomnost pomůže vyřešit případné problémy. Letáky před cirkusem se stávají velmi nebezpečnými. Starším protestujícím bylo nadáváno a byli zastrašováni. Mladá protestující žena byla střelena do zad vzduchovkou zaměstnancem cirkusu. A 16letý dostal ránu pěstí do obličeje. Máme celé složky takových to incidentů. Takže si vždycky dávejte pozor.

Den před protestem kontaktuj tisk - ujisti se, že fotografové byli objednáni a také se ujisti, že byla kontaktována policie. Správné používání tisku a médií může Vaše "poselství" dostat k velkému množství lidí.

V den protestu budeš muset spolupracovat s tiskem a policií a organizovat. Můj nejúspěšnější protest přitáhl přes 50 protestantů a získal pozornost v televizních zprávách, místním rádiu a tisku.

Pokud potřebuješ pomoc nebo radu e-mailuj CAPS nebo volej 01384 456682. Můžeme dodat letáky, pokud nás budeš propagovat. Pokud pravidelně necháváš letáky před cirkusem, neopouštěj je do posledních chvíle. Letáky objednej hned!

Strategie kampaně CAPS funguje a potřebujeme pomoc k pokračování, aby byla efektivní. Pouze poukazováním na utrpení můžeme zvířatům pomoci.

Prevzaté zo stránky - http://www.differentlife.cz/cirkusy02.htm

Přeložila: Zdenka Satranová

E-MAIL

stopcirk@gmail.com

Stop Cirk

Postupne sa chystáme na tomto webe zverejňovať informácie týkajúce sa cirkusov, ktoré pri svojich predstaveniach využívajú zvieratá. Budeme sa snažiť priniesť hlavne informácie o slovenských a českých cirkusoch, ale aj iných, ktoré pôsobia v týchto končinách. Samozrejme aj informácie zo zahraničia. Chceme sa sústrediť hlavne na videá a propagačnú činnosť, aby bol tento web výborným zdrojom pre ľudí, ktorí chcú niečo podniknúť proti cirkusom v ich mestách, aby mohli posunúť texty a tento web (napríklad na letákoch) vo svojom okolí pre ľudí, ktorí sa chystajú navštíviť cirkus so zvieratami. Takže šírte prosím ďalej a nezabudnite: "Nepodporujte utrpenie zvierat v cirkusoch! Nezúčastňujte sa predstavení, a dajte vedieť ostatným, že pre zvieratá cirkusy nie sú zábavou." A keby ste mali alebo našli nejaké texty alebo videá, alebo niečo preložili z iných jazykov, plagáty, banery, letáky... pošlite to prosím na náš e-mail: stopcirk@gmail.com http://www.stopcirk.blogspot.com/ -alebo- www.cirkusybezzvierat.tk

Kategórie

Príspevky